Оценката на състоянието на биоразнообразието в кариерите се извършва по разработена от IUCN методика BIRS (Biodiversity Indicators and Reporting System).
Прилагането на методиката BIRS в България започва през 2017 г. - извършено е оценяване състоянието на биоразнообразието в двете кариери на циментовия завод – „Бели извор“ и „Лиляче“, както и в кариера „Рудината“. През 2018 г. е извършено първоначално оценяване на кариерите под контрола на „Холсим Кариерни материали Пловдив“ АД. През 2019 г. ще бъде извършена първоначална оценка на останалите две действащи кариери – „Чепинци“ и „Негован“. Веднъж извършена, оценката се актуализира ежегодно спрямо развитието на добива (нарушаване на вече определени хабитати) и извършената рекултивация (създаване на нови хабитати).
На 5 октомври 2017 г. в завода в Бели извор се проведе среща със служители и други заинтересовани страни с цел информиране за резултатите от извършените наскоро оценки на биоразнообразието в кариерите за варовик и мергел на циментовия завод в съответствие с изискванията на Плана за устойчиво развитие на Групата – „Планът 2030“. На срещата присъстваха експерти от РИОСВ - Враца, еколози от Община Враца, представител на Дирекция Природен парк "Врачански Балкан", както и кметовете на селата Бели извор, Власатица и Лиляче. Поканени бяха и представители на Холсим Кариерни материали Рудината АД и Холсим Кариерни материали Пловдив АД.
Същинското представяне на темата за биоразнообразието беше направено от доц. Росен Цонев от Биологичния факултет на Софийския университет. С негово съдействие е проведена инвентаризация на биоразнообразието в кариерите за варовик и мергел през 2012 г., както и оценката на състоянието на биоразнообразието по методиката BIRS през юли тази година.
Научете повече за изискванията за оценка на биоразнообразието в ЛафаржХолсим, както и за резултатите от инвентаризацията на биоразнообразието в района на с.Бели извор и Лиляче от презентациите по-долу.
- Оценка на биоразнообразието по методика на ЛафаржХолсим.pdf (pdf, 1.98 MB)
- Резултати от инвентаризацията на биоразнообразието в Холсим.pdf (pdf, 10.07 MB)